Jak znaleźć i zlikwidować gniazdo moli spożywczych?

28 sierpnia 2022

Mole spożywcze - mówi się, że ich obecność świadczy o dobrobycie, bo tam, gdzie nie ma jedzenia, nie ma też moli. Są to jednak szkodniki i wyjątkowo uciążliwe owady. Jak już się pojawią, chcemy się ich jak najszybciej pozbyć - często jednak okazuje się, że nie jest to łatwe zadanie. Dziś podpowiemy Wam, jak znaleźć i zlikwidować gniazdo moli spożywczych.

Mól spożywczy

Nie oszukujmy się, nie jest łatwo znaleźć gniazdo moli spożywczych. Niemniej lata doświadczeń w wykonywaniu usługi, jaką jest zwalczanie moli spożywczych, pozwalają nam podpowiedzieć Wam, gdzie szukać gniazdo moli spożywczych, ale także co zrobić, jeśli nie uda się tego gniazda znaleźć (bo czasem się po prostu nie udaje).

Mole spożywcze - jak się dostają do wnętrza?

Nadchodzi dzień, kiedy orientujesz się, że po Twoim domu fruwają owady wyglądające jak małe ćmy. Jeśli nigdy wcześniej nie spotkałeś się z molami spożywczymi, ignorujesz je. Z każdym dniem jednak jest ich więcej, spotykasz je szczególnie w kuchni, ale także w innych pokojach. Zastanawiasz się, czy to przypadek, czy "coś się zalęgło", a jeśli tak, to gdzie i skąd. Znasz ten schemat? Większość naszych klientów to przerobiła. 

Mole spożywcze (omacnica spichrzanka) zasadniczo mogą się do naszego domu dostać na dwa sposoby, czyli:

  • mole mogą przyfrunąć od sąsiadów i wlecieć przez otwarte, zwłaszcza wiosną i latem, okna. Nawet jeśli masz moskitiery, mogą znaleźć maleńką szczelinę i wejść, w poszukiwaniu jedzenia i dobrych do rozmnażania warunków (a znajdą je w kuchni każdego z nas);
  • mogą dostać się wraz z produktami spożywczymi zakupionymi w sklepie. Jeśli przeoczymy, że w dopiero co zakupionej mące, kaszy czy ryżu znajdują się jaja moli, wkrótce po naszej kuchni zaczną fruwać dorosłe postaci tych szkodników.

Gdzie mole spożywcze składają jaja?

Mole spożywcze składają jaja przede wszystkim w produktach sypkich: mąkach, kaszach, ryżu, przyprawach, suszonych ziołach, kakao, różnego rodzaju płatkach, a nawet cukrze. Ale to nie wszystko: lubią też np. orzechy (dlatego tak często zdarza się, że w ulubionych czekoladowych cukierkach np. z orzechami spotykamy białe larwy - więcej o tym pisaliśmy w artykule Robaki w cukierkach - co to za szkodniki i czy są groźne?). Z doświadczenia wiemy, że czasem gniazda moli spożywczych trzeba szukać nawet w ozdobach i dekoracjach, jeśli zawierają np. orzechy (np. stroiki na Boże Narodzenie).

Z tego powodu ważne jest, aby nie przechowywać sypkiej żywności niezabezpieczonej, a nawet w plastikowych opakowaniach (larwy moli bez problemu poradzą sobie z przegryzieniem folii). Najlepiej przechowywać ją w szklanych pojemnikach.

O obecności moli spożywczych w żywności świadczą najczęściej białe pajęczyny widoczne wewnątrz, a także kulki z sypkiej żywności. To oprzędy, dzięki którym dorosłe mole zlepiają suche pożywienie w kulki będące pokarmem dla larw. 

Larwy moli spożywczych są mają brązową głowę i biały tułów. Są jednak małe i trudno je zauważyć w sypkim pożywieniu. Dlatego najczęściej nasi klienci inwazję moli zauważają po fruwających w dużych ilościach po domu dorosłych postaciach oraz po oprzędach w jedzeniu.

Jak odróżnić mola spożywczego od innych moli?

Mole spożywcze to nazwa najczęściej odnosząca się do omacnicy spichrzanki. Jest to mały motyl, którego głowa i tylna część skrzydeł są brązowe, środek zaś kremowy. Rozpiętość skrzydeł wynosi ok. 1,5 cm. Głowa jest eliptyczna, na końcu znajduje się aparat gębowy, a po bokach stosunkowo duże czarne oczy. Skrzydła w brązowej części posiadają paski składające się z ciemniejszych plamek. Końcówki skrzydeł są lekko poszarpane.

Mole spożywcze warto umieć różnicować przede wszystkim z molem ubraniowym, czyli molem włosienniczkiem. Wielkościowo jest podobny, kształtem również, ale posiada on bardziej jednolity, beżowy kolor, a jego skrzydła lekko połyskują. Ich końcówki są mocno poszarpane.

Jak znaleźć gniazdo moli spożywczych?

Szukanie gniazda moli spożywczych może być karkołomne, ale to nie znaczy, że nie da się go znaleźć. Poszukiwania zacznij od kuchni: przejrzyj absolutnie wszystkie pojemniki z sypkim pożywieniem, które nie były w szklanych słojach, szczelnie zamkniętych. Sprawdź zioła, herbatę, przyprawy typu vegeta, suszone grzyby, czekoladę, bakalie, płatki. Jest duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz gniazdo. Jeśli jednak Ci się nie uda: przejrzyj wszelkie dekoracje, które są zrobione z całych orzechów włoskich, suszonych owoców, suszonych kwiatów. 

Jeśli jednak i to nie przyniesie efektu, zamów profesjonalną dezynsekcję moli.

Dezynsekcja moli spożywczych - Gdańsk i okolice

Profesjonalna dezynsekcja moli spożywczych przyniesie efekt, którego oczekujesz - oczywiście jeśli jest zrobiona przez firmę z doświadczeniem i dysponującą odpowiednim sprzętem. BIOS Gdańsk oferuje Państwu dezynsekcję, dzięki której mole znikną z Waszego domu czy mieszkania. 

Dezynsekcję moli przeprowadzamy przy użyciu silnych trucizn i stosujemy metodę zamgławiania ULV. Oznacza to, że preparat biobójczy odpowiednio przygotowany jest zamieniany na drobną mgiełkę o mikroskopijnych kroplach i wypuszczany pod ogromnym ciśnieniem. W praktyce wygląda to tak, że całe pomieszczenie jest wypełniane preparatem biobójczym, dzięki czemu trafia on do każdej szczeliny. Nie trzeba więc szukać gniazda, ponieważ po takim zabiegu nie pozostanie w pomieszczeniu ani jeden mól.

Używamy preparaty wysokiej jakości, renomowanych producentów. Posiadamy solidny sprzęt, przetestowany w wielu zleceniach i jesteśmy pewni naszych zabiegów w 100%. Na wiele z nich jesteśmy w stanie bez problemu dać gwarancję. Dobre opinie o naszej firmie potwierdzają wysoką jakość naszych usług.

 

Zapraszamy do kontaktu wszystkich, którzy borykają się z problemem moli spożywczych. Działamy na terenie Gdańska, Gdyni, Sopotu, Elbląga, oraz do 30 m od Gdańska. Mapka znajduje się niżej. Wszelkich informacji udzielimy chętnie telefonicznie i mailowo. Zapraszamy do korzystania z naszych usług!

 

Udostępnij artykuł znajomym

Tagi artykułu

dezynsekcja

Gdzie świadczymy
nasze usługi?

Nasze usługi świadczymy na terenie miast

Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo, Puck, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Jastarnia, Jurata, Hel, Rotmanka, Kosakowo, Krokowa, Mosty, Żarnowiec, Przyjaźń, Żukowo, Kartuzy, Banino, Starogard Gdański, Zblewo, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Tczew, Skarszewy, Gniew, Pelplin, Nowe, Cedry Wielkie, Kolbudy,Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Nowy Staw, Lichnowy, Malbork, Miłoradz, Stare Pole, Malbork,Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, Stara Kiszewa, Elbląg, Dzierzgoń, Sztum, Kwidzyn, Grudziądz, Świecie, Mikoszewo, Jantar, Krynica Morska, Sztutowo, Sobieszewo, Świbno, Kąty Rybackie, Przegalina, Lębork, Łebcz, Bolszewo, Łeba, Pinczyn, Osiek, Tuchola, Czersk, Chojnice, Bytów, Mechelinki, Rewa, Pasłęk, Wdzydze Kiszewskie, Brusy, Człuchów, Słupsk, Ustka i wiele innych.
Mapa zasięgu usług BIOS Gdańsk
Gdańsk, Trójmiasto
P.H.U. BIOS
Niektóre zlecenia
realizujemy na terenie
całej Polski