Gąsienice i pajęczyny na bukszpanie? Ćma bukszpanowa atakuje!

10 maja 2019

W Polsce trwa inwazja ćmy bukszpanowej. To nowy i niezwykle inwazyjny gatunek, który w krótkim czasie potrafi zaatakowany żywopłot doprowadzić do całkowitej dewastacji. Co robić, kiedy zauważymy ćmę bukszpanową na naszej roślinie?!  

Zazwyczaj zaczyna się niewinnie: żywopłot z bukszpanu wygląda, jakby schnął. Myślimy, że to może brak deszczu, mocne wiosenne lub letnie słońce go osłabiło i za niedługo wszystko wróci do normy. Jednak po pewnym czasie żywopłot zaczyna wyglądać coraz gorzej. Bliższe przyjrzenie się roślinie skutkuje znalezieniem pajęczyn i zielonych gąsienic w głębi żywopłotu. Wielu klientów dzwoni wówczas i pyta, o co chodzi i co za szkodniki zaatakowały żywopłot z bukszpanu. Prawda jest smutna: to ćma bukszpanowa - niesamowicie inwazyjny gatunek zawleczony do Polski zupełnie niedawno, a czyniący już ogromne spustoszenia w bukszpanach. Jak rozpoznać inwazję ćmy bukszpanowej? Co robić, kiedy i nasz bukszpan padnie jej ofiarą? Czy da się odratować taki bukszpan? Zapraszamy do lektury!

Jak wygląda ćma bukszpanowa i skąd się wzięła?

Dorosła ćma bukszpanowa to dość duża jak na naszą szerokość geograficzną ćma. Rozpiętość jej skrzydeł dochodzi nawet do 4 cm. Występuje w dwóch wersjach kolorystycznych: biała i jasnobrązowa. Biała ćma ma lekko opalizujące skrzydła, a w oczy rzuca się szeroki brązowy pasek na ich obwodzie. Z kolei brązowa ćma bukszpanowa ma skrzydła jednolicie brązowe, ale w oczy rzucają się dwie białe plamki na skrzydłach.

Gąsienice ćmy bukszpanowej mają czarną małą głowę, a ich ciało jest soczysto zielone i pokryte podłużnymi czarnymi paskami. Na brzegach jej ciała widać sterczące kępki włosków. Gąsienice poruszają się dość wolno i żerują wewnątrz bukszpanu, dlatego nie od razu jest widoczna ich działalność, a przy początkach inwazji nawet zajrzenie wgłąb rośliny może nie od razu ujawnić atak. 

 

Gąsienica i oprzędy na zaatakowanym bukszpanie
Gąsienica ćmy bukszpanowej

 

Ćma azjatycka przybyła do nas z Azji całkiem niedawno. W Polsce jej obecność odnotowano po raz pierwszy dopiero w 2016 roku! Niestety jako nowy przybysz nie ma naturalnych wrogów, a więc rozmnaża się w sposób błyskawiczny i zupełnie niekontrolowany. To właśnie dlatego tak szybko pojawia się na kolejnych terenach Polski.

Inwazja ćmy bukszpanowej – objawy

Dorosła ćma bukszpanowa składa żółte jaja na spodniej stronie liści, dlatego nie zauważymy ich od razu. Ale to właśnie tam warto szukać śladów tego szkodnika. Po pewnym czasie z jaj wylęgną się gąsienice, które zaczną prząść nici. Wkrótce na bukszpanie pojawi się ich tyle, że po rozgarnięciu liści zauważymy je od razu. To jedna z najbardziej charakterystycznych oznak żerowania gąsienic ćmy bukszpanowej. Na niciach przyklejone będą szarozielone kulki, czyli odchody gąsienic.

Gąsienica i oprzędy
Gąsienica ćmy bukszpanowej i oprzędy

 

Porażony żywopłot - zbliżenie
Żywopłot niszczony przez ćmę bukszpanową

 

Po niedługim czasie objawy żerowania zobaczymy też na liściach, bowiem zacznie się zmieniać ich kształt. Młode gąsienice obgryzają brzegi ich liści i sprawiają, że stają się one nieregularne. Z upływem czasu dojrzalsze gąsienice zaczną zjadać całe liście, a objawy żerowania mocno się uwidocznią. Bukszpan będzie tracił kolor i sprawiał wrażenie coraz bardziej ogołoconego z liści, zaczną też prześwitywać gałązki. To bardzo zły objaw, który świadczy o mocno już posuniętym procesie dewastowania bukszpanu.

Zniszczony przez ćmę bukszpanową żywopłot - zbliżenie
Żywopłot zniszczony przez ćmę bukszpanową

 

Zniszczony przez ćmę bukszpanową żywopłot - zbliżenie
Żywopłot zniszczony przez ćmę bukszpanową

 

Jak zwalczyć ćmę bukszpanową?

We własnym zakresie można korzystać z mechanicznych metod eliminacji ćmy bukszpanowej. Można próbować wyłapać gąsienice na krzaku, w czym pomogą pułapki feromonowe. Umieszcza się je przy roślinach, a ich zadaniem jest przyciąganie samców ćmy, co uniemożliwia zapładnianie samic i przerywa ich cykl rozwojowy. Można potrząsać krzakiem, aż gąsienice pospadają, można spróbować zlać wodą krzak, woda zrzuci gąsienice. Porażone bukszpany lub ich fragmenty można wyciąć i spalić.

Ogromnie ważne jest przeglądanie bukszpanów, nawet jeśli nie ma na nich widocznych objawów inwazji. Ćma bukszpanowa rozmnaża się bowiem niesamowicie szybko i wkrótce jej obecność będzie widoczna w każdym zakątku kraju. Przeglądając bukszpany odchylamy ich gałązki i zaglądamy głęboko, bo często tam właśnie dostrzec można gąsienice. Im szybciej zauważymy atak i rozpoczniemy działania przeciwko ćmie, tym szybciej pozbędziemy się problemu i tym większe szanse na uratowanie bukszpanu.

Nie istnieje jeszcze żaden insektycyd, który jest przeznaczony ściśle do zwalczania ćmy bukszpanowej. Wszystko przez to, że szkodnik ten jest obecny w naszym kraju od niedawna i nie opracowano jeszcze oficjalnie metod jego eliminacji. Z doświadczenia jednak wiemy, że obiecujące są  opryski kilkoma preparatami dostępnymi dla specjalistów. 

Zwalczanie ćmy bukszpanowej – Gdańsk, Gdynia, Sopot i okolice

Jeśli są Państwo zainteresowani profesjonalnym opryskiem, to proponujemy zwalczanie ćmy bukszpanowej preparatami, które wykazują obiecujące działanie. Przetestowaliśmy je i widzimy, że odnoszą pożądany skutek, nie niszcząc przy tym bukszpanu. Jeśli inwazja ćmy zostanie w porę zauważona, a oprysk wykonany, jest duża szansa, że bukszpan uda się uratować. To ważne, bowiem bukszpan nierzadko używany jest chociażby jako żywopłot, dlatego niszczycielska działalność ćmy może mieć naprawdę negatywny wpływ na nasze otoczenie.

Pracujemy na terenie Gdańska, Gdyni, Sopotu oraz wielu okolicznych miast, miejscowości. Ich listę znajdą Państwo poniżej. Ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, aby zwalczyć ćmę bukszpanową, gdziekolwiek się pojawi. Jeśli tylko pojawią się na rynku insektycydy specjalnie dedykowane do zwalczania ćmy bukszpanowej, będziemy je testować i wykorzystywać w codziennej pracy. Jesteśmy przekonani, że ich pojawienie się jest tylko kwestią czasu, bowiem ćma bukszpanowa wyrządza już teraz ogromne szkody w kolejnych częściach Polski!

Zapraszamy serdecznie do współpracy z nami!

 

Udostępnij artykuł znajomym

Gdzie świadczymy
nasze usługi?

Nasze usługi świadczymy na terenie miast

Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo, Puck, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Jastarnia, Jurata, Hel, Rotmanka, Kosakowo, Krokowa, Mosty, Żarnowiec, Przyjaźń, Żukowo, Kartuzy, Banino, Starogard Gdański, Zblewo, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Tczew, Skarszewy, Gniew, Pelplin, Nowe, Cedry Wielkie, Kolbudy,Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Nowy Staw, Lichnowy, Malbork, Miłoradz, Stare Pole, Malbork,Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, Stara Kiszewa, Elbląg, Dzierzgoń, Sztum, Kwidzyn, Grudziądz, Świecie, Mikoszewo, Jantar, Krynica Morska, Sztutowo, Sobieszewo, Świbno, Kąty Rybackie, Przegalina, Lębork, Łebcz, Bolszewo, Łeba, Pinczyn, Osiek, Tuchola, Czersk, Chojnice, Bytów, Mechelinki, Rewa, Pasłęk, Wdzydze Kiszewskie, Brusy, Człuchów, Słupsk, Ustka i wiele innych.
Mapa zasięgu usług BIOS Gdańsk
Gdańsk, Trójmiasto
P.H.U. BIOS
Niektóre zlecenia
realizujemy na terenie
całej Polski