Dzier włochaty - czy gryzie, czy lata i jak zwalczyć tego szkodnika?

23 listopada 2021

Dzier włochaty to chrząszcz, który u klientów budzi niepokój. Odpowiadamy, czy dzier włochaty gryzie, czy lata i jak zwalczyć tego szkodnika? Czytajcie w naszym artykule!

Zwalczanie dziera włochatego

Okresowo zdarza się, że na jakimś terenie dochodzi do wzrostu liczebności populacji tego chrząszcza. Niepokoi to wówczas mieszkańców, nie wiedzą bowiem, z czym mają do czynienia, czy jest to groźny owad i jak go zwalczać. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się temu szkodnikowi i odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania.

Jak wygląda dzier włochaty?

Dzier włochaty jest chrząszczem, którego wielkość wynosi maksymalnie 16 mm. Jego wygląd jest dość charakterystyczny: w budowie wyraźnie widać trójdzielność ciała i podział na głowę, przedplecze i wydłużony tułów z pokrywami skrzydeł, na których zaznaczone są podłużne prążki i które pokryte są małymi włoskami. Charakterystyczne dla tego gatunku jest pomarańczowe lub brunatne ubarwienie krawędzi pokryw skrzydeł i odnóży, podczas gdy cała reszta jest czarna. Sprawia to wrażenie, że dzier jest dwukolorowy.

Głowa oraz przedplecze są lekko lśniące, tułów jest matowy. Na szczycie głowy są dość krótkie czułki, dzier posiada także trzy pary odnóży.

Dzier włochaty lata i często właśnie do naszego domu przedostaje się przyfruwając zza okna.

Gdzie występuje dzier włochaty?

Owad ten jest szeroko rozpowszechniony w Europie, USA, Kanadzie, Afryce Północnej oraz Azji Środkowej. Nie ma dużych wymagań wobec środowiska, dlatego można go spotkać zarówno w środowisku wilgotnym, jak i suchym, w chłodniejszym i cieplejszym. Nie jest to owad synantropijny, a więc nie szuka miejsca do życia w pobliżu człowieka. Jeśli pojawia się dość blisko nas, to zazwyczaj przypadkowo. Larwy dziera włochatego nie mają dużych wymagań żywieniowych, dlatego też sam dzier jest rozpowszechniony niemal po całym świecie, niezależnie od klimatu (poza skrajnymi przypadkami).

Czym się żywi dzier włochaty?

Szkodnik ten nie ma również zbyt dużych wymagań jeśli chodzi o jedzenie: żywi się zarówno roślinami, jak i innymi owadami. Niestety wśród roślin zdarzają się rośliny uprawne. W momencie, kiedy dochodzi do wzrostu liczebności populacji dziera włochatego, okazuje się często, że uprawy są przez niego mocno nadszarpnięte, a straty finansowe znaczne. Dlatego dzier włochaty jest zaliczany do groźnych szkodników upraw.

Czy dzier włochaty jest groźny?

Dzier włochaty jest szkodnikiem upraw: atakuje uprawy pszenicy, roślin strączkowych, buraków cukrowych i truskawek, a nawet szkółki leśne. 

Zdarza się, że niepokoi ludzi - wlatuje latem przez okna do domów, gdyż wabi go światło. Zdarza się też, że kryje się w domach i mieszkaniach przed upałem (okres jego największej aktywności przypada na letnie miesiące, aktywny jest od marca do października). Jeśli zjawia się w domach licznie, mieszkańcy często dzwonią do firm DDD i pytają, co to za chrząszcze i czy są groźne. 

Co ważne: dla ludzi dzier włochaty nie stanowi zagrożenia. Oznacza to, że dzier włochaty nie gryzie, nie żądli, nie kłuje, nie wysysa krwi, ani nie atakuje człowieka w jakikolwiek inny sposób. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, dzier włochaty nie jest owadem synantropijnym i jego obecność obok ludzi zazwyczaj jest przypadkowa, lub szuka on tylko schronienia.

Ze względu jednak na fakt, że należy dzier włochaty do szkodników upraw oraz że jego populacja może być naprawdę liczna i uprzykrzać życie domownikom, owad ten powinien być zwalczany.

Jeśli spotkaliście się z bardzo liczną populacją dziera, najlepiej jest powierzyć jego usunięcie profesjonalnej firmie DDD.  

Zwalczanie dziera włochatego - powierz je firmie BIOS Gdańsk

Samodzielne zwalczenie dziera włochatego może być trudne. Chowa się on bowiem w najróżniejszych szczelinach i unika człowieka. Dlatego, aby usunięcie go było efektywne, konieczne jest zastosowanie profesjonalnego sprzętu oraz dobrych środków owadobójczych.

Firma BIOS od wielu lat bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem dziera włochatego. Jesteśmy do Państwa dyspozycji - działamy na terenie Gdańska, ale także Gdyni, Sopotu, Elbląga i wielu okolicznych miast i miejscowości (znajdujących się do m.w. 30 km od Gdańska). Wystarczy do nas zadzwonić, a przyjedziemy i z pewnością bez trudu uporamy się z problemem.

Działamy tylko w oparciu o najnowsze preparaty, sprawdzone przez nas już wielokrotnie wcześniej. Stawiamy na wysokiej jakości sprzęt dostępny tylko dla profesjonalistów, dzięki czemu nasze zabiegi są optymalne: szybkie, skuteczne i maksymalnie bezpieczne. Pracujemy tak, aby było to jak najmniej uciążliwe dla naszych klientów. A jednocześnie nigdy nie zostawiamy zabiegów niedokończonych: pracujemy do skutku, kiedy po populacji owadów nie ma już śladu. Staramy się przy tym zachować rozsądne ceny, tak żeby nasze usługi były dostępne dla jak największego grona klientów.

W naszej ofercie znajdą Państwo dużo różnego rodzaju zabiegów. Każdorazowo analizujemy sytuację i dobieramy do niej najlepsze metody pracy. 

 

Nasza firma dostępna jest na rynku już od ponad 25 lat. Współpracujemy z klientami indywidualnymi, ale także firmami, fabrykami, przedsiębiorstwami czy różnego rodzaju instytucjami. Wiele z nich ma podpisaną umowę o stałą współpracę, dzięki czemu reagujemy natychmiast, jak zgłoszą nam problem ze szkodnikami lub potrzebne są zabiegi profilaktyczne, przeprowadzane w celu zapobiegania pojawieniu się szkodników. Stałe współprace oraz ogromne grono klientów to znak, że jesteśmy firmą godną zaufania. O tym też można się przekonać, czytając opinie o naszej firmie w różnych zakątkach internetu. Opinie te napawają nas dumą i motywacją do dalszej pracy.

Zapraszamy Państwa do korzystania z usług naszej firmy. Namiary znaleźć można w zakładce kontakt - jesteśmy dostępni 7 dni w tygodniu, 24h na dobę w razie konieczności. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, prosimy o kontakt, zawsze udzielimy wyczerpujących odpowiedzi.

Udostępnij artykuł znajomym

Gdzie świadczymy
nasze usługi?

Nasze usługi świadczymy na terenie miast

Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo, Puck, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Jastarnia, Jurata, Hel, Rotmanka, Kosakowo, Krokowa, Mosty, Żarnowiec, Przyjaźń, Żukowo, Kartuzy, Banino, Starogard Gdański, Zblewo, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Gdański, Tczew, Skarszewy, Gniew, Pelplin, Nowe, Cedry Wielkie, Kolbudy,Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Nowy Staw, Lichnowy, Malbork, Miłoradz, Stare Pole, Malbork,Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, Stara Kiszewa, Elbląg, Dzierzgoń, Sztum, Kwidzyn, Grudziądz, Świecie, Mikoszewo, Jantar, Krynica Morska, Sztutowo, Sobieszewo, Świbno, Kąty Rybackie, Przegalina, Lębork, Łebcz, Bolszewo, Łeba, Pinczyn, Osiek, Tuchola, Czersk, Chojnice, Bytów, Mechelinki, Rewa, Pasłęk, Wdzydze Kiszewskie, Brusy, Człuchów, Słupsk, Ustka i wiele innych.
Mapa zasięgu usług BIOS Gdańsk
Gdańsk, Trójmiasto
P.H.U. BIOS
Niektóre zlecenia
realizujemy na terenie
całej Polski